AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: Bu anayasanın ruhunda problem var

Yeni Anayasa değişikliğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yeni anayasa konusunda birlik çağrısı yaptı. ‘Gelin birlik olalım, taşın altına elimizi birlikte koyalım’ diyen Turan, “Bu süreci siyasi partilerimizle birlikte başaralım. Bu anayasa düzeltilerek, revize edilerek düzeltilecek bir anayasa değil. Bu Anayasanın ruhunda problem var.” dedi.

“REFORM KELİMESİ EN ÇOK BİZE YAKIŞIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu yeni anayasa davetinin tüm toplumda, sosyal kesimlerde ve tüm partilerde önemli bir heyecan oluşturduğunu söyleyen Grup Başkan Vekili Bülent Turan, “AK Parti kurulduğu günden buyana hep reform iddiasını ortaya koymuş çok özel bir partidir. Partimiz 20 yılda çok önemli değişimlere imza attı. Bu reformcu kimliğinin gereği olarak ta yapısal bir çok sorunu geride bıraktı. Geriye dönüp arkamıza baktığımızda 20 yıl önce sorun olarak düşündüğümüz 100 tane konu varsa muhtemelen bunun 80-90 tanesi çözümlenmiştir. Hatta çözülemez denilen kronik hale gelmiş büyük ölçüdeki sorunlar bile çözüldü. Güçlü siyasi irade ve milletin desteğiyle, kopmayan millet bağıyla beraber bu konular geride kaldı. “dedi.

BUGÜN IMF YOK

“Hatırlarsınız “Türk ekonomisi IMF’siz olmaz” derlerdi bugün IMF yok.” diyen Başkanvekili Turan , “”Başörtüsü sorunu yasal olarak artık aşılmaz hale geldi” denirdi baş örtüsü sorunu yok. Katsayısı ekleyebilirsiniz, Vesayet kurumlarının sivilleşme sürecini ekleyebilirsiniz. 20 yıl önce bu ülkenin gündeminde sorun olan ne kadar büyük iddialı hangi konu varsa geride kalması bizim için çok kıymetli. Ancak başından beri bu reform iddiasının hayata geçmesi sürecinde hep hayalimiz olan bir sivil anayasa, demokratik anayasa iddiası bizimle beraber siyasi gündeminde merkezinde oldu. Zaman zaman konjonktür uygunluğuna bağlı olarak partilerin iyi yaklaşımlarına bakılarak adımlar atıldı. Hatırlarsınız kurulan komisyonla beraber 4 parti aslında AK Parti’nin farkla birinci olmasına rağmen eşit temsil ve oy birliği gibi AK Partiyi yoran ama toplum menfaatine olduğunu düşündüğümüz tüm siyasi partilerin nezaketi içerisinde uzlaşı içerisinde olmasını hayal ettiğimiz bir anayasa takvimini o zaman ki meclis başkanımız Cemil Çiçek başkanlığında hayata geçirmiştik. 60 madde büyük oranda uzlaşıldı ancak gelinen yerde uzlaşı diye ortada duran bir çok siyasi partinin aslında uzlaşıyı sadece sonuç almayı engelleyici bir adım olarak değerlendirdiğini gördük. Eğer siz büyük parti olmanıza rağmen, en çok temsil olmasına rağmen bizim iyi niyetimizi görmezsiniz tabi ki o masadan sonuç alamazsınız. Uzlaşı sadece reformların önüne bir engel olarak konmuş. O yüzden geçmişten dersler çıkarak bugünü yeniden değerlendiriyoruz. ” diye konuştu.

DESTEK BEKLİYORUZ

AK Parti’nin reform anlayışında zaman zaman mecburi sebeplerden dolayı yavaşlamalar olduğunun altını çizen Milletvekili Bülent Turan konuşmasını şöyle tamamladı. , ” Bu sıkıntılı günleri atlattık. Artık yeniden besmele çekerek yeniden başlıyoruz. Bu ülkenin büyümesini, bu ilkenin gelişmesini isteyen tüm siyasi partilerin sürece katkı sunmasını bekliyoruz. Çünkü Anaya sadece siyasi partilerin sorunu değil. Türkiye’nin 40 yıllık darbe ürünü olan demokrasiye uymayan 19 defa değişmiş bu Anayasadan kurtularak sivil bir anayasa sürecini başlatalım. Darbecilerin vesayetçilerin Anayasasını geride bırakalım”

Haber Kaynağı; https://www.sabah.com.tr/yasam/2021/02/02/ak-parti-grup-baskanvekili-bulent-turan-bu-anayasanin-ruhunda-problem-var

03
Şub
2021

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
*