AK Parti Grup Başkanvekili Turan: Devletin Milleti Olmasından, Milletin Devleti Olmasına Geçiyoruz

“Millet esastır. Evet diyen de Hayır diyen de başımızın tacıdır” diyen AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Lütfen 18 maddeye bir daha baksınlar. Ciddi reform içeren bir paket. Bu bir parti kavgası değil. Biz MHP ile beraber bir yola girdik. Devletin milleti olmasından, milletin devleti olmasına geçiyoruz.” dedi.
Habertürk’e konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Yapılacak halk oylaması için “Lütfen 18 maddeye bir daha baksınlar. Ciddi reform içeren bir paket. Bu bir parti kavgası değil. Biz MHP ile beraber bir yola girdik. Devletin milleti olmasından, milletin devleti olmasına geçiyoruz. Bu yüzden önemli. Yoksa bu AK Parti, Tayyip Erdoğan meselesi değil” vurgusu yaptı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın referandum süreciyle ilgili açıklamaları şöyle:

“CHP’nin aldığı pozisyon, AK Parti’nin yaptığı her şeye “hayır” demek olmaması lazım. 18 madde görüşülürken ne dediler? Parlamenter sistemin güçlenmesi lazım. Ben görüşmelerde CHP’den”Parlamenter sistem güçlü olsun, bunun için de şu önerimiz var” sözünü duymadım. Mevcut kalsın! Tamam da komisyonda görüşülürken bir tane bu konuda önerge verildi mi? Su atıldı, kavga çıkarıldı, adam dövüldü her türlü gerginliği çıkardılar.

“ŞİRİN GÖZÜKMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Bakmayın şu anda gerginlik çıkarmıyorlar, “AKP değil AK Parti diyelim” diyorlar. AK Parti seçmenini şirin gözükmek ve onlardan “hayır” oyu kullanmalarını isteyeceklermiş. 15 sene sonra AKP dememeye çalışmaları büyük bir başarı haline geldi tabiri caizse. Ne yapalım bizim de imtihanımız bu!

“BOZUK PLAK GİBİ AYNI ŞEYLERİ TEKRARLIYORLAR”

Şu anda biz MHP ile bir yol arkadaşlığı yaptık. Bir irade ortaya koyduk. Bu metne az diyebilirsiniz ama imkanımız bu kadardı. Gücümüz buna yetti. Keşke dört parti bir araya gelebilseydi de demokratik sistem içerisinde anayasanın tüm maddelerini değiştirebilseydik. Bu olmadı diye ağlayacak halimiz yok. Diyoruz ki biz en azından Türkiye’nin temel meselelerini; ekonomiyi, siyaseti, cumhurbaşkanlığı seçimlerini büyük ölçüde rahatlatacak olan bu 18 maddelik değişikliği yapalım istiyoruz. Bu 18 madde içerisinde bir iki maddeye takılıp, bozuk plak gibi dönmenin bir anlamı yok.

“ÇOK ÖNEMLİ KAZANIMLAR VAR”

HSYK, seçilme yaşının 18’e indirilmesi gibi bir çok mesele 50 yıldan bu yana tüm siyasi partilerin istediği demokratik kazanımlardan bir kaç tanesidir. Hiç bunlar söylenmiyor. Varsa yoksa padişahlık yetkileri! Millet buna güler. Eğer padişahlarda bu yetki yok derseniz, sizi ciddiye almaz insanlar. Yapamazsınız demekten başka, hakaret etmekten başka, evet diyenler haindir demekten başka bir şey yapmadılar.

“EVET DİYENLERE BASKI VAR”

Deniliyor ki propaganda da “hayır” diyenler hapse atılıyor. Yok böyle bir şey! Tam aksine iddia ediyorum. “Evet” diyenlere baskı var.”Evet” diyenlere yan bakma var. Siz gazetecisiniz. Bugün hayır derseniz karşımda; bravo derler, demokrasinin gereği gibi sunarlar. Ama tam tersi evet deseniz… Sporcuların başına geldi biliyorsunuz. Yalaka mı denmedi, hakaret mi edilmedi…

“CHP’NİN BU SİSTEMİ BİZDEN ÇOK SAVUNMASI LAZIM”

CHP’nin Tayyip Erdoğan takıntısı olmasa bu sistemi bizden daha çok savunması lazım. Çünkü yetki var, sorumluluk yok dengesi doğru bir denge değil. 60’dan sonraki dönemde bu sistem kurulurken hep asker Cumhurbaşkanı olacak diye kurulmuş. Demişler ki öyle bir formül kuralım ki her türlü vesayeti kullanabilsin, Meclis’e dur desin, Başbakan Bakanlarını atamasın, dehşet yetkiler vermiş. Talep ettiğinde Bakanlar Kurulu’nu toplayabilsin ama hiç kimse hesap soramasın demiş. Tayyip Erdoğan da diyorki “yetkim olsun ama hesap da sorulsun”. O yüzden parlamenter sistemini savunan CHP’ye soruyorum: Ne öneriyorsunuz? Hayır diyoruz. Hayır dediği şu anki sistem yani milli egemenliğe, Meclis’e müdahale edebilen sistem. Biz de diyoruz ki; öyle bir sistem yapalım ki hiçbir dış güç, hiçbir vesayet olmadan yüzde 51’den fazla halk desteği alma hesabından başka hesabı olmayan bir yola girebilsin.

22
Şub
2017

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
*