Bülent Turan: Çanakkale Ruhu Neyse 15 Temmuz Ruhu Odur

Haber Kaynağı; www.star.com.tr

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, ‘Çanakkale’de 15 Temmuz’u anmak ayrı bir onur. Ümit ediyorum Çanakkale’nin ruhu, 15 Temmuz’un ruhu tüm Türkiye’mize hakim olur ve bir daha bu ülkede benzer yanlışlar yapılmaz.’ dedi.

Turan, Gelibolu Yarımadası Şehitler Abidesi’nde, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Burada, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm Türkiye genelinde Cumhurbaşkanlığının himayelerinde şehitliklere ziyarette bulunup, şehitler için dua ettiklerini bildirdi.

15 Temmuz şehitlerini anmak için bir araya geldiklerine işaret eden Turan, “Çanakkale’miz Türkiye’mizin milli şuurunun başkenti. Çanakkale’miz Cumhuriyetimizin ön sözü. 15 Temmuz şehitlerinin Çanakkale’de, şehitler abidesinde anılması ayrı bir onur, bizim için ayrı bir ehemmiyet arz ediyor. Bugün ülkemizin dört bir tarafından misafirlerimiz ile beraber, Çanakkale’nin protokolüyle beraber burada hem 15 Temmuz şehitlerimizi hemde Çanakkale savaşındaki şehitlerimizi minnetle rahmetle andık.” diye konuştu.

Turan, 102 yıl önce Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Çanakkale’deki gazilerin ve şehitlerin ülkenin geleceği için milli egemenlik için demokrasinin inşası için büyük bedeller ödediğini hatırlattı.

“DERS, İBRET ALACAĞIZ”

Geçen sene 15 Temmuz’da da hain darbe girişimine karşı milletin ayağa kalktığına anlatan Turan, şöyle devam etti:

“Aynı Çanakkale destanında olduğu gibi bir destan yazdı. 102 yıl önce, Tokatlı 15’liler buralarda genç yaşta canlarını vermişlerdi, 15 Temmuz’da da Abdullah Olçak’lar ve onun yaşındaki bir sürü gencimiz canlarını aynı şekilde bu millet için verdiler. Nasıl ki o tarihlerde Seyit Onbaşılar, Yahya Çavuşlar düşmana karşı, hainlere karşı dur demişlerse, 15 Temmuz gecesi de Ömer Halisdemirler ve birçok şehidimiz bu milletin geleceği adına, bu milletin birliği beraberliği adına milli egemenliğimize uzanan ellerin kırılması adına çok büyük bir bedel ödediler. 15 Temmuz’u unutmamak, unutturmamak bu ülkenin her bir ferdinin görevi. Biz bu milletin evlatları olarak 15 Temmuz’u her sene büyük bir onur ile anacağız. Ders, ibret alacağız. Bir daha o tarz girişimlerin olmaması için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya gayret edeceğiz.”

Terörle mücadele çalışmalarının devam ettiğine dikkati çeken Turan, “FETÖ’yle, PKK’yla başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle olan mücadelemize son aşamasına kadar elimizden geldiğince gayret edeceğiz. Çanakkale’de 15 Temmuz’u anmak ayrı bir onur. Ümit ediyorum Çanakkale’nin ruhu, 15 Temmuz’un ruhu tüm Türkiye’mize hakim olur ve bir daha bu ülkede benzer yanlışlar yapılmaz.” ifadesini kullandı.

Anma programına katılanlar daha sonra temsili şehitliğe karanfil bırakıp, Çanakkale Şehitler Abidesi’nde Abdülkadir Katra Sanat Tiyatrosu tarafından hazırlanan gösteriyi izledi.

Programa, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Eceabat Kaymakamı Bülent Yılmaz, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce, Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ile protokol üyeleri katıldı.

11
Tem
2017

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
*