Bülent Turan: Yeni Bir İç Tüzük Revizyonuna Gitmemiz Lazım

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, ‘Meclis iç tüzüğü, meclisin genel kurulunun çalışma esaslarını belirleyen en temel metin. Ancak 1973’te hazırlanan bir tüzükle karşı karşıyayız. Yeni bir tüzük revizyonuna gitmemiz lazım.’ dedi.

Turan, bir dizi ziyaret için geldiği Çanakkale’de, AK Parti Lapseki İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

Burada partililerle görüşen Turan, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 1973’te hazırlanan meclis iç tüzüğünün bir çok artısı ve eksisi olduğunu söyledi.

Kamuoyunda, ‘neden gece kanun çıkıyor, neden geç saatte çalışma yapılıyor’ şeklinde eleştiriler olduğunu hatırlatan Bülent Turan, “Meclisin rutin işlemesine baktığımızda, gündüzleri sadece polemik yapan grup önerileriyle zaman kaybetmeyi bir muhalefet zanneden anlayışına izin vermeyen bir tüzükten bahsediyoruz. O yüzden bence tüzüğün iş yapan, demokratik kuralları işleten her partinin kendi hakkını kollayan bir metin halinde tekrar revize edilmesi lazım. Meclis iç tüzüğü, meclisin genel kurulunun çalışma esaslarını belirleyen en temel metin. Ancak 1973’te hazırlanan bir tüzükle karşı karşıyayız. Yeni bir tüzük revizyonuna gitmemiz lazım. ” diye konuştu.

Bu değişikliğin, iyi niyetten kaynaklı istismara izin vermeyen bir değişiklik olması gerektiğine işaret eden Turan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Siz bir hakkın istismarını, hakkın suistimalini isterseniz buna ilişkin yasal bir zemin olsa da toplum buna yan bakar, kızgınlıkla yaklaşır. Bizim şuan tüzüğümüzdeki sorun o. Yani örneğin grup önerileri. Grup önerisi verme hakkı var mı? Var. Ama grup önerisi meclisin gündemi oluşsun diye verilir. Siz her gün usulen verip de sadece konuşma hakkının istismarını ortaya koyarsanız bununla ilgili tüzüğün kendisinden değil de sizin niyetinizden bahsedilir. O yüzden bizim önümüzde iki tane mesele var. Bir tanesi uyum yasaları kapsamında 2019’da değişen sistemle ilgili yeni tüzük ihtiyacı. Çünkü orada kanun hükmünde kararnameler kalkacak. Cumhurbaşkanı kararnameleri var.”

“2019’da hayata geçecek olan bir tüzüğe ihtiyacımız var” diyen Turan, “Hükümetin yasama faaliyetlerine mesafeli katılma sürecinin başlayacak gibi. Fakat biz şu iddiadayız, biz iş yapmak istiyoruz. Milletimizin taleplerini yerine getirmek istiyoruz. Ben bugün köyleri gezdim köylerden buraya geldim. O köylerin talepleri, dertleri, sorunları var. Onların karşılanması için bizim zamanla yarışmamız lazım. Grup önerileriyle, usul tartışmalarıyla, kendisine kaynaklı verilen bu hakkı istismar eden muhalefetin tekrar düşünüp, bence şuan ki yani 2019’a kadar olan sürece de bir tüzük revizesine gitmek lazım. İki işimiz var bir 2019’dan sonra ki uyum yasalarına bağlı tüzük değişikliği, birde şimdiki zamanda daha iyi çalışabilmek için usul ekonomisini gözeten, toplumun beklentilerine yerine getirmeyi sağlayacak bir tüzük değişikliğini yapmamız lazım acilen.” ifadelerini kullandı.

Turan, iç tüzük değişikliğinin meclisteki 4 partinin birlikte yapması taraftarı olduklarını anlattı.

Meclis başkanının bir toplantı yapıp partileri bu toplantıya davet ettiğini hatırlatan Turan, şöyle devam etti:

10
Haz
2017

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
*