Bülent Turan’dan HDP’ye Tepki

Siz canlı bombanın evine gider, adeta ‘iyi yaptın’ diye görüntü verirseniz, siz hendek kazanları savunursanız bunun hesabı sorulur. Bu konuda Meclis dokunulmazlığı kaldırmıştır, hukuk gereğini yapmıştır. Ben mahkemeyi tanımam, ifade vermem derseniz, mahkeme size kendini tanıtır.

Turan, HDP eş genel başkanları ve bazı milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin, “HDP Siyasi Partiler Yasası’na, siyaset ahlakına, milletin beklentisine aykırı davranan, terörün sözcüsü olmuş bir parti haline geldi.” ifadesini kullandı.

Milletin HDP’ye çok büyük bir kredi vererek 80 milletvekili sayısına ulaştırdığını dile getiren Turan, “HDP bu kredisini, milletin taleplerini karşılamak, siyasete katkı sağlamak, Meclis’i siyasetin merkezi haline getirmek yerine Kandil’den izin almadan konuşmayan, Kandil insiyatifiyle hareket eden bir parti haline getirdi. Bu hiçbirimizin olmasını talep etmediğimiz tablo bir anlamda hukuki süreçle beraber mecbur hale geldi.” şeklinde konuştu.

HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının AK Parti, MHP ve önemli ölçüdeki CHP milletvekilinin katkısıyla kaldırıldığını anımsatan Bülent Turan, şöyle devam etti:

ANITI DİKİLİRDİ

“HDP hakkında kendisinin parti mi, Kandil’in temsilcisi mi olduğuyla ilgili şaibe doğdu. Oysa Kandil’in yaptığı yanlışlara ‘hayır’ deyip, PKK’ya tavır alıp, bu ülkede barışı isteyen, çözüm sürecini devam ettiren parti haline gelseydi Selahattin Demirtaş’ın bırakın hapse konmasını, anıtı dikilirdi. Bu milletin kanı akmasın, bu millet siyaset üzerinden sorunlarını çözsün anlayışının öncüsü olsaydı Selahattin Demirtaş’ın anıtı dikilirdi. Ama o maalesef Kandil’in temsilcisi oldu. ‘HDP ile PKK arasında sorun yoktur, biz onu terör olarak görmüyoruz’ dedi, öz yönetim ilan etmeyi şiar edildi. Yasin Börü ve onun gibi 50 tane gencin ölümünün davetiyesinin sahibi oldu. O yüzden istenmeyen tabloyla karşı karşıya kaldık. İsterdik ki HDP siyasi parti gibi davransın.”

AK Parti’li Turan, Türkiye’nin temel meselesinin HDP değil, CHP olduğuna işaret ederek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilk önce “evet” dediğini anımsatarak, bugünkü hukuki süreçte CHP’nin de katkısı olduğunu söyledi.

KİMSE MAHKEMEYE SAYGISIZLIK EDEMEZ

Dokunulmazlıkların kaldırılmasından sürecin yargı tarafından yürütüldüğüne dikkati çeken Turan, “Ben mahkemeyi tanımam, ifade vermem derseniz, mahkeme size kendini tanıtır. Ben, HDP’nin kararını gözden geçirip bir siyasi parti gibi davranacağını ümit ediyorum. Ancak toplum da hukuk da göstermiştir ki eğer siyasi parti gibi davranmazsanız hak ettiğiniz muamele ile karşılaşırsınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Turan, HDP milletvekillerinin tutuklanmasının 1994 yılında DEP milletvekillerinin tutuklanmasıyla kıyas edilmesini doğru bulmadığını vurgulayarak, o dönem DEP’lilerin kendi politikalarından dolayı yargılandıklarını ancak bugün HDP’lilerin terör örgütüyle bağlantılarından dolayı tutuklandığını dile getirdi.

HUKUK GEREĞİNİ YAPMIŞTIR

Bülent Turan, “Siz canlı bombanın evine gider, adeta ‘iyi yaptın’ diye görüntü verirseniz, siz hendek kazanları savunursanız bunun hesabı sorulur. Bu konuda Meclis dokunulmazlığı kaldırmıştır, hukuk gereğini yapmıştır. Hukuk işini yaparken de Kandil ne düşünür, CHP ne düşünür, HDP ne düşünür diye bakmaz. Mahkemenin önünde dosya var ve biz dokunulmazlığı kaldırdık. Mahkeme gereğini yapacak, hepsi tutuklansa da şaşırmayız, hepsi serbest bırakılırsa da şaşırmayız. Çünkü yargının kararı.” diye konuştu.

08
Kas
2016

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
*