CHP’nin TBMM’yi Terk Etmeme Eylemiyle İlgili, Turan: CHP, Ergen Çocuk Gibi

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP’nin TBMM Genel Kurulunu terk etmeme eylemini eleştirerek, ‘CHP tabiri caizse hiç büyümeyen bir ergen çocuk gibi davranmaya devam ediyor. Oysa biz daha sorumlu bir muhalefeti, daha sorumlu bir siyasal yaklaşımı bu ülke için kazanım olarak görürüz.’ dedi.

Turan, AK Parti Genel Merkezine gelişinde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, CHP’nin TBMM Genel Kurulunu terk etmeme eylemine ilişkin değerlendirmelerini sorması üzerine Turan, Meclisin gündeminde iç tüzük değişikliğinin söz konusu olduğunu, bununla ilgili bölüm görüşmeleri ve madde görüşmelerinin büyük oranda bittiğini ifade etti.

Bugün nihayete ereceğini düşündükleri bir yasal sürecin söz konusu olduğuna işaret eden Turan, şöyle devam etti:

“Dün gece Meclisin bitmesinden sonra ana muhalefet partisinin sabaha kadar Mecliste oturup hiç kimsenin olmadığı, zabıt katiplerinin, divan heyetinin, diğer muhalefet partilerinin, iktidar partilerinin olmadığı bir ortamda kendi aralarında çalıp kendi aralarında oynadıklarını öğrendik. CHP tabiri caizse hiç büyümeyen bir ergen çocuk gibi davranmaya devam ediyor. Oysa biz daha sorumlu bir muhalefeti, daha sorumlu bir siyasal yaklaşımı bu ülke için kazanım olarak görürüz.”

“Toplumsal karşılığı olmadığını görüyorum”

Turan, İç tüzükteki değişikliklerde asla iddia edildiği gibi bir söz kesme, yasal faaliyetlerin engellenmesi, muhalefetin sesinin kesilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

Turan, şu görüşlere yer verdi:

“Eğer böyle olsaydı bir başka muhalefet partisi olan Milliyetçi Hareket Partisi buna ‘evet’ der miydi? Bir muhalefet partisi kendi sesinin kısılmasına ‘evet’ der miydi? Asla ses kesilme diye bir şey söz konusu değil. Aksine daha verimli çalışmanın, birtakım uzun, saatlerce süren kağıt okumalarının, birtakım teknik sorunların çözülmesini gözeten bir düzenlemeden bahsediyoruz. Hem Milliyetçi Hareket Partisi’nin hem AK Parti’nin ortak ortaya koyduğu bir metindir asla muhalefetin sözünün kesilmesi söz konusu değildir. Ancak CHP’nin son dönemde özellikle Meclis’te söyleyeceği sözü olmayınca, halkı ikna edemeyince, sokak eylemleri tarzı farklı eylemler yapması bir ritüel haline geldi. Bunun ben toplumsal karşılığı olmadığını görüyorum. Kendilerini daha sorumlu olmaya, Meclisin mehabetine yakışan bir tavır içerisinde olmaya davet ediyorum.”

“Yasal mevzuat yerine getirilecek”

Bir gazetecinin, “Bugün Meclis iç tüzük görüşmeleri tamamladıktan sonra tatile girecek mi? HDP’li iki vekilin dosyası var. Onlar da genel kurulun gündemine gelecek mi?” şeklindeki sorusu üzerine Turan, milletvekili olmanın bir sorumluluk gerektirdiğini bildirdi.

Turan, şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce Mecliste görüşülen HDP’li iki milletvekiliyle ilgili bir komisyon raporu vardı biliyorsunuz. Bununla ilgili komisyonlar çalışmalarını yapmışlardı. Genel kurulumuzda savunmaları uzun süre yapıldı. Bugün oylama söz konusu olacak. Eğer vekillerimizin takdiri devamsızlıktan kaynaklı, o dosyalardaki iddialardan kaynaklı ‘evet’ yönünde olursa iki tane HDP’li vekilin vekilliğinin düşmesi sağlanmış olacak. Milletvekilliği bir sorumluluktur, bu sorumluluğu yerine getirmeyen kim varsa bununla ilgili yasal mevzuat yerine getirilecektir.”

Meclis çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Turan, bugün Meclisin güzel bir çalışmaya daha imza atacağını belirtti.

Turan, şunları kaydetti:

“Dört partinin ortak teklifiyle kültür varlıklarımızın özellikle halk arasında yurt dışına kaçırılan, çıkarılan tarihi eserlerin araştırılması olarak ifade edilen bir komisyon söz konusu olacak. Dört partinin ortak imza vermiş olması kıymetlidir. Bu eserlerimizin araştırılıp, hangi tedbirlerin alınması gerektiğiyle ilgili kanaatin ortaya konulması önemlidir. Meclisimizin de bu konuda güzel bir çalışmaya öncülük edeceğini düşünüyorum.”

27
Tem
2017

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
*