Mevlana’nın 743. Vuslat Yıl Dönümü

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Gelibolu Mevlevihanesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İslam coğrafyasının zor bir süreçten geçtiğini söyledi.

İnsanlığa çeşitli terör örgütlerince zulüm edildiğini anlatan Turan, “Anadolu’dan sevginin, kardeşliğin, muhabbetin bugünlere gelmesi en büyük paylarından bir tanesi Mevlana Hazretleri’nindir. Kadim milletimizin öncülerinden Hazreti Mevlana gibi Yunus Emre gibi isimler iyi ki vardı ki bizler bugün hala aynı ruhla aynı aşkla aynı dava yolunda bir arada olabiliyoruz.” diye konuştu.

Mevlana’nın ‘aşksız insan, kanatsız kuş gibidir, aşksız insan nefessiz insandır.’ sözünü hatırlatan Bülent Turan, şöyle devam etti:

“Aşkımız varsa o insanların duasıyla, o insanların bize yol göstermesiyle oldu. Anadolu’yu Mevlana’nın Hacı Bektaş’ın, Yunus Emre’lerin aşkıyla biz bugünlere getirdik. Bu aziz topraklar şehitlerimizin emaneti olarak bizlere bu aşkla yoğrularak emanet edildi.”

Çanakkale Valisi Orhan Tavla ise, Hazreti Mevlana’nın bıraktığı hoşgörü mirasının, İslamiyet düşmanlığına en büyük cevabı verdiğini ifade etti.

Mevlana’nın eserleri günümüze kadar dalga dalga yayılarak bu coğrafyadan tüm insanlığa ve tüm dünyaya ışık saçtığını kaydeden Tavlı, “Tarihi birlikteliğimiz olan coğrafya günümüzde savaşla, kanla, gözyaşıyla anılıyor. İslam dünyası büyük bir ızdırap içerisindeyken aynı Hazreti Mevlana’nın döneminde olduğu gibi İslam medeniyetinin büyük şehirleri tarumar edilip yakılıp yıkılırken, biz Şeb-i Aruz ile Hazreti Mevlana’nın deva olan sesine her zamankinden daha fazla ihtiyaç hissediyoruz. Hem millet, hemde İslam ümmeti olarak çok zor günlerden geçiyoruz. Halep’te, Arakan’da ve daha nice yerlerde barbarca zulümler işleniyor. Karanlık rejimler terör örgütlerine arka çıkarak insanlığa zulüm ediyor.” diye konuştu.

Sema töreni öncesi, Bosna-Hersek’ten gelen ses sanatçısı Armin Muzafferina tarafından “Çanakkale Türküsü” seslendirildi.

Daha sonra, İstanbul, Bursa, Konya, İzmir, Kocaeli ve Tekirdağ’dan gelen semazenler tarafından gösteri sunuldu.

Törene, Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Feyziç, Kosova İslam Birliği Genel Sekreteri Resul Recebi, Bosna-Hersek Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hüseyin Sımaykinç, Arnavutluk İşkodra Müftüsü Muhammed Sütarı, ile Çanakkale İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ile diğer protokol üyeleri katıldı.

18
Ara
2016

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
*