Turan’dan Yedek Milletvekilliği Açıklaması: Bunu Mhp İle Değerlendirip Tekliften Çektik, Atla Deve Değil

Yedek milletvekilliği düzenlemesinin Anayasa teklifinden çıkarılmasını değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Turan, “MHP ile değerlendirip tekliften çekmiş olduk. Anadolu’da bir tabir vardır, ‘Atla deve değil’ derler. Bu bizim esas işimiz değil, iddiamız değil” dedi AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), dün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, toplantı öncesi gazetecilerin TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri süren Anayasa değişikliği teklifi ve teklifteki tartışmalı maddelerle ilgili sorularını yanıtladı.

Turan, şunları kaydetti: CHP’nin su atan, masalara çıkan yaklaşımını teessüfle karşıladığımı belirtmek istiyorum.
Sayın Kılıçdaroğlu’ndan mutlaka o görüntüleri izlemesini ve arkadaşlara makul uyarıları yapmasını ısrarla tavsiye ediyorum. Görüşmelerde 8 günü geride bıraktık. Gördük ki söylemden çok eylemin öne çıktığı bir komisyon süreci yaşıyoruz. Siz sadece “Komisyon görüşmeleri engellensin, teklif kadük olsun” diye saatlerce konuşur, iyi niyetten uzak bir yaklaşım sergilerseniz, diğer komisyon üyelerinin de “Artık bu müzakereleri burada keselim” deme hakkı vardır. Cumhurbaşkanı olacak adayın mutlaka Türk vatandaşı olması lazım. Bunu sonradan ‘ölümle, doğumla’ tarzı yaklaşımın doğru olmadığını ifade ettik. Ümit ederim bunun için

Türkiye’de doğmak değil Türk vatandaşı olmak ifadesinin yeterli olacağını düşünüyoruz. Her maddede değişiklik yapabiliriz.
Hepsini tartışabiliriz ama siz “Kan aksa yine geçiremezsiniz, yüzde 98’i alsanız yine geçiremezsiniz” tarzı, demokrasilerde hayali bile kurulmayacak laflar ederseniz hak ettiğiniz cevabı alırsınız. Biz komisyonda somut akılla, hukuka ve içtüzüğe uygun halimizi son maddeye kadar devam ettireceğiz” dedi.

28
Ara
2016

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
*