Türkiye’den ABD’ye Sert Çıkış: Hadlerini Aşıyorlar

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Kanal 7 ekranlarında gündeme dair çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kanal 7’de Mehmet Acet’in sunduğu ”Başkent Kulusi” programına konuk olan Turan, Rıza Sarraf konusunda da ABD’nin Türkiye’ye yönelik haddini aşan bir tavır sergilediğini söyledi.

Artık el pençe önde selam veren liderlerin geride kaldığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her masaya eşit oturduğunu söyleyen Bülent Turan bundan rahatsız olanlarında buna alışacağını ifade etti. ”DEAŞ BİR GECEDE BİTTİ”

Bir gecede DEAŞ bitti biliyor musunuz? Bir gecede. Şimdi ne DEAŞ’ı konuşan var ne ne ‘Türkiye ile ilişkisi var’ diyen var. Bunu CHP’de konuşmuyor uluslararası güçler de konuşmuyor. Bu oyundu demem de kastım bu.

”YENİ BİR SÜREÇ OLUŞTURDULAR”

Şimdi Uluslararası alanda bir imaj oldu bunu üzülerek söylüyorum. Türkiye bu işe hizmet ediyormuş gibi algılandı söyletildi. Ve bununla ilgili Cumhurbaşkanımızla uluslararası alanlarda ithamlarda bulunuldu mahkeme iddiaları oldu. Şimdi bu yeni süreçte de aynen sanki yolsuzlukla ilgili benzer konularla ilgili ABD’nin ambargo konusuyla ilgili hükümetinde bu işte dahili varmış gibi bir süreç başlatılmaya çalışılıyor.

”İMAJI BOZDURULMAYA ÇALIŞILAN BİR TÜRKİYE VAR”

Uluslararası alanda daraltılmaya imajı bozdurulmaya çalışılan bir Türkiye’den bahsediyorum. Buna izin vermemek durumundayız bu yeni bir dalga bu dalgayı beraber kırmak durumundayız.

”ABD HADDİNİ AŞIYOR”

Biz kimsenin yaptığı yanlışı savunmak zorunda değiliz. Rıza Sarraf’tan bahsediyorum. Ama ABD’nin direk taraf olma yargılama hakkı doğurmasını bir haddi aşan tavır olarak görüyorum.

”HERKES NASIL BİR DAVA OLDUĞUNU GÖRDÜ”

Hani ABD ile bazı ithamlar olur ya ”tüm dünyaya şunu yapıyor bunu yapıyorlar” diye. Bu bunun göstergesi. Şunu düşünebiliyor musunuz bir Yunanistan ile Bulgaristan kavgası var bir ticareti var ben yargılıyorum olur mu bu? Bu yargılama hakkına, egemenlik hakkına aykırı. Bu baştan aşağı problem. O yüzden bu Sarraf davasını klasik anlayışla ticaretiydi rüşvetiydi falan davasıydı bir başka dava olduğunu herkes gördü zaten.

”BÖYLE HAREKET EDERSEN…”

Türkiye’nin jeopolitik konumuna baktığımızda aslında ne tam Avrupa ne tam Asya ne tam Ortadoğu ne tam Amerika bunda oturan bir yapısı yok. Türkiye başka bir ülke. Biz ilginç kıymetli bir yerdeyiz. Biz kendimizi sadece bir ülkeye paydaş yaparak diğer ülkelere sırtımızı dönerek ne ticaretimizde ne ekonomimizde ne de demokrasimizde yürüyemeyiz. Biz tüm ülkelerle komşuluk haklarımızın gereği olarak ticaret yapmayı ilişki kurmayı isteriz. ABD dahil buna. Deriz ki; makul zeminlerde beraber yol yürüyelim. Ama siz sadece kendiniz varmış gibi davranırsanız. Bizim yokluğumuz üzerine hareket etmeye başlarsanız bende ister istemez başka yollar bulmaya çalışırım.

”BİR DAKİKA NE OLUYOR DERİM’ BEN”

ABD bizim 90 yıldan 100 yıldan beri müttefikimiz olan bir ülke. Bu hukuku kollama görevi sadece benim değil bizim olması lazım. Bu müttefiklik hukukuna aykırı olarak Suriye’de terör örgütlerine ki Türkiye’ye tehdit olan terör örgütlerine silah verirseniz ‘bir dakika’ derim ben size. Benim yargıladığım bir insanı senin konun olmadığı halde yargılamaya başlarsan ‘bir dakika ne oluyor’ derim ben.

Bazı iddialara göre Türkiye-Rus ilişkilerinin yakınlaşmasından sonra ABD bize ayar vermek için tabiri caiz ise uzak durmaya başladı. Veya Türkiye Suriye’de ABD’nin her dediğini yapmadığından dolayı bir mesafe koymaya başladı bu bir iddia doğru yanlış geçiyorum.

”EL PENÇE SELAM VEREN LİDERLER GERİDE KALDI”

Söylemek istediğim şu prensip olarak biz her ülke ile eşit ilişkiler içerisinde hareket etmek isteriz ama kendi egemenliğimizin, bayrağımızın, devletimizin, milli egemenliğimizin hakkını kullanmak da bizim görevimiz.

El pençe önde selam veren liderler geride kaldı. Tayyip Erdoğan masaya oturduğu zaman eşit oturuyor. Ben geçen haftalarda Cumhurbaşkanımızla Katar, Kuveyt ve Rusya’yı 3 günde gezebildim. Orada gördüğüm tablodan gurur duyuyorum. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak. Bırakın partiyi parti bugün var yarın yok. Cumhurbaşkanı’nın tavrıyla, tarzıyla, konuşmalarıyla ve oradaki duruşuyla bir gurur vesilesi.

”BÖYLE BİR ERDOĞAN VE TÜRKİYE YOK”

Eğer şunu istiyorlarsa Tayyip Erdoğan hiçbir şey demeyecek, her önüne konanı imzalayacak, ‘yes sir’ diyecek böyle bir Tayyip Erdoğan yok. Böyle bir Türkiye yok artık. O yüzden bundan rahatsızlarsa buna alışacaklar bunu öğrenecekler.

04
Ara
2017

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
*